Pilietinės iniciatyvos „Atminties kelias“ įgyvendinimas
Prieš rugsėjo 23-iąją, Lietuvos žydų genocido aukų atminties dieną, šalies bendrojo ugdymo mokyklas, Tolerancijos ugdymo centrus ir kitas švietimo institucijas Tarptautinės komisijos sekretoriatas pakvietė dalyvauti pilietinėje iniciatyvoje „Atminties kelias“. Šia iniciatyva siekiama aplankyti masines žydų žūties vietas, praeinant pėsčiomis kelią, kuriuo į mirtį buvo varomi nekalti žmonės. Tokių vietų Lietuvoje yra daugiau nei 200. Šiuo paminėjimu siekiama prisiminti per holokaustą sunaikintas Lietuvos miestuose ir miesteliuose gyvenusias žydų bendruomenes. Tarptautinės komisijos sekretoriatas pilietinę iniciatyvą „Atminties kelias“ inicijuoja nuo 2013 metų ir toks paminėjimas jau tapo tradiciniu – mokytojai su mokiniais visoje Lietuvoje rugsėjo 23-iąją lanko masines žydų žūties vietas, prie iniciatyvos prisijungia ne tik švietimo įstaigos, bet ir kitos organizacijos. Šiais metais į kvietimą dalyvauti jau atsiliepė daugiau nei du šimtai Lietuvos mokyklų. Šią pilietinę akciją vykdė ir mūsų mokyklos 7 c klasės mokiniai.
Rugsėjo 22 dieną minėjimo metu moksleiviai surengė akciją „Atminties akmenėlis“. Šios pilietinės iniciatyvos metu mokiniai prie paminklo padėjo simbolinius akmenėlius – pagal žydų paprotį, ateinant aplankyti kapą, dedamas akmenėlis. Tai liudija, kad atminimas apie juos lieka gyvas ir amžinas kaip akmuo. Vėliau prie mokinių prisidėjo visi minėjimo dalyviai.
Žemesnių klasių mokiniai taip pat buvo supažindinti su Vilkaviškyje gyvenusios žydų bendruomenės istorija, tradicijomis, išlikusiu kultūros paveldu. Pirmadienį 5 b klasėje lankėsi istorikas Antanas Žilinskas, kuris labai įdomiai papasakojo apie mūsų krašte gyvenusius žydus, jų tragediją, žydų gelbėtojus, pacitavo liudininkų prisiminimus apie masines žudynes, siekdamas, kad mokiniai ne tik žinotų apie holokausto tragediją, bet ir apie Lietuvoje gyvenusią gausią žydų bendruomenę.
7 c klasėje vyko integruota istorijos – lietuvių kalbos pamoka „Holokaustas – nusikaltimas žmoniškumui“.
Džiugu, kad šioje akcijoje dalyvavo ir 10 klasės mokiniai kartu su klasės vadovėmis D Šipailiene ir V. Aleknavičiene.
Prieš 75 metus prasidėjęs masinis žydų genocidas primena, kad istorines žaizdas gydo tik tiesos paieškos, gyva atmintis ir žmogiškumo pamokos, kurios privalo užtikrinti, kad niekada daugiau nepasikartotų joks genocidas.
Lietuvių kalbos mokytoja Vaida Kriščiūnienė