Literatūrinė – meninė kompozicija „Laiškai iš anapus“ bei meninė instaliacija - „Jie vis dar gyvi mūsų atmintyje“
Jaunoji Vilkaviškio krašto karta, išaugusi po 1990 metų, tik iš nuogirdų žino apie tai, kad Vilkaviškis, Virbalis, Kybartai, Vištytis išaugo išnykusios mūsų krašte tautos – žydų bendruomenės dėka.
Vilkaviškyje žydai apsigyveno XVI amžiuje. XIX amžiuje jie sudarė didesnę dalį Vilkaviškio gyventojų. 1897 metų surašymo duomenimis, Vilkaviškyje gyveno 348 žydų (60 procentų gyventojų). Iki XX a. pradžios šiuose miesteliuose žydų bendruomenės sudarė nuo 50 iki 80 procentų visų gyvenojų.
Žydų rankose ilgus šimtmečius buvo prekyba, amatai, ši Vilkaviškio krašto tautinė mažuma davė daug visame pasaulyje garsių asmenybių. Tai dailininkai I. Levitanas
(Kybartai), M. Maimonas (Vilkaviškis), A. Aprilis (Vilkaviškis), grafikė iš Paryžiaus C. Reims (Kybartai). Olandija didžiuojasi jų baleto pradininke S. Gaskel (Vilkaviškis), Virbalyje gimė žymus poetas Š. Bliumgartenas, Jehoaš.
Pasak Izraelyje gyvenusių žydų, kurių šaknys yra mūsų krašte, žydų bendruomenė buvo totaliai sunaikinta Antrojo pasaulinio karo metais.
1941 metų lapkričio 15 dieną Vilkaviškyje įvyko paskutinės masinės žydų žudynės Lietuvos provincijoje. Tądien pasibaigė šimtametė ne tik Vilkaviškio, bet ir visos Lietuvos provincijos žydų istorija. 1941 metais per keturis su puse mėnesius naciai bei jų talkininkai sunaikino 70 tūkstančių Lietuvos provincijos žydų.
Suimtieji žydai liepos pabaigoje netoli kareivinių esančiame poligone per tris dienas iškasė 25 metrų ilgio ir kelių metrų pločio griovį.Liepos 28 – ąją įvyko pirmosios žudynės. Tądien sušaudyta apie 500 – 600 žydų vyrų. Rugsėjo 24 dieną buvo šaudomos Vilkaviškio žydų moterys ir vaikai.
Pagerbdami šiuos žmones bei įprasmindami jų atminimą, rugsėjo 24 dienai Vilkaviškio Salomėjos Nėries mokyklos mokiniai (besimokantys 6b, 6d , 8c, 8e) iniciavo meninę instaliaciją - „Jie vis dar gyvi mūsų atmintyje” – senuose batuose pasodino po viržį. Žmonių po masinių žudynių neliko, bet liko jų daiktai, simbolizuojantys, kad tokia bendruomenė buvo, o augalas – tarsi įamžino gyvybę, kad tie nužudyti žydų tautos žmonės liko mūsų, lietuvių, atmintyje.
Ši meninė instaliacija papuošė rugsėjo 24 d. Vilkaviškio Holokausto aukų kapines, kur buvo minima Lietuvos žydų genocido diena.
O 6b klasės mokinių literatūrinė - meninė kompozicija „Laiškai iš anapus” nukėlė visus į tų laikų negandų ir baisumų kamuojamą Lietuvą, leido nors trumpam pajausti to laiko baisumus ir žydų tautos išgyventą košmarą, dar kartą priminė visiems šią baisią tragediją.
Minėjime dalyvavo ir Izraelio valstybės nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvai Amiras Maimonas, kalbą sakė Vilkaviškio rajono meras Algirdas Neiberka, Vilkaviškio rajono savivaldybės garbės pilietis, Vilkaviškio žydų bendruomenės puoselėtojas Ralfas Selindžeris, Dekanas prel. kan. Vytautas Gustaitis, Tarybos narys Antanas Žilinskas. Mokiniai padėjo Atminimo akmenėlius prie paminklo, svečiai uždegė žvakeles.
Didžiuojuosi savo mokiniais, kad jie neliko abejingi šiai istorinei datai. Svarbiausia tai, kad mokiniams reikia kalbėti apie toleranciją kitai tautai, kitai rasei ar religijai, kad tokia tragedija daugiau nepasikartotų.
Už dovanas mokiniams dėkojame mokytojai Rimai Šlivinskienei ir Roko Šlivinsko komandai „Perlas". Už nuostabias meniškas nuotraukas, kurios dar labiau sustiprino renginio nuotaiką, dėkoju mokytojai Dalytei Lapaitienei
Lietuvių kalbos mokytoja Vaida Kriščiūnienė