Nacionalinė – meninė konferencija „ŽYDŲ VAIKŲ ISTORIJOS“
Sausio 25 dieną Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti ir Ariogalos gimnazijos Tolerancijos ugdymo centro iniciatyva Tolerancijos ugdymo centrų atstovai, bendrojo ugdymo mokyklų bendruomenės susirinko į nacionalinę – meninę konferenciją „Žydų vaikų istorijos“, vykusią Ariogalos kultūros centre. Meninės konferencijos tikslai: prisiminti šimtmečiais Lietuvoje gyvenusią žydų bendruomenę, jų indėlį į Lietuvos kultūrą, ekonomiką, politiką; meninės išraiškos priemonėmis supažindinti mokyklų bendruomenes, visuomenę su Lietuvos žydų vaikų istorijomis, paminėti sausio 27-ąją, kurią daugelis demokratiško pasaulio valstybių mini kaip Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną: šią dieną 1945 metais buvo išlaisvinta Aušvico koncentracijos stovykla Lenkijoje, buvusi didžiausia nacistinės Vokietijos žmonių naikinimo vieta, kurioje nužudyta apie 1,1–1,5 mln. žmonių: žydų, rusų, lenkų, romų bei kitų tautybių asmenų. Daugiausia šioje masinio žmonių naikinimo stovykloje buvo nužudyta žydų tautybės žmonių.
Nacionalinėje – meninėje konferencijoje „Žydų vaikų istorijos“ dalyvavo mokiniai su mokytojais iš 25 Lietuvos mokyklų. Renginio dalyviai meninės raiškos priemonėmis pristatė Lietuvoje gyvenusių žydų vaikų, paauglių istorijas. Konferencijos metu buvo pristatyta nauja knyga apie Raseinių krašto žydus. Taip pat renginio svečiai ir dalyviai susipažino su keliaujančia per Lietuvą litvako Simono Karczmaro, kilusio iš Dieveniškių, paroda „Paminklas Dieveniškėms”. Konferencijos dalyviai prisijungė prie pasaulinės iniciatyvos #We Remember, skirtos tarptautinei Holokausto aukų atminimo dienai paminėti. Renginyje buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp Tarptautinės komisijos ir Kauno Kazio Griniaus progimnazijos - čia įsteigtas naujas Tolerancijos ugdymo centras.
Džiaugiamės, kad nacionalinėje – meninėje konferencijoje „Žydų vaikų istorijos“ dalyvavo ir mūsų mokyklos 6b klasės ugdytiniai: Marta Janavičiūtė, Karolina Sankauskaitė, Marta Ševčenkaitė, Kristupas Glinskas, Rasvydas Stemplys, Martynas Pėža ir Grantas Zufarovas. Jie konferencijos svečiams ir dalyviams paruošė literatūrinę meninę kompoziciją ,, Laiškai iš anapus". Iš konferencijos mūsų mokyklos mokiniai parsivežė ne tik daug naujų idėjų, žinių, dovanų, bet ir Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti įteiktą padėką mokyklai bei pasiūlymą steigti Tolerancijos ugdymo centrą (TUC), kurio tikslas – ugdyti mokinių tarpusavio toleranciją ir gebėjimą ją taikyti juos supančioje aplinkoje, mokyti mokinius įamžinti nacių ir sovietinio okupacinių režimų aukų atminimą, ugdyti ir puoselėti žmogaus teisių kultūrą bei tarpkultūrinę kompetenciją.
Gimtosios kalbos mokytoja Vaida Kriščiūnienė