Susitikimas su „Misija Sibiras 2019“ dalyviu Augustu Kišonu

Nors ugdymo procesas vyksta nuotoliniu būdu, gegužės 26 d. 8b ir 8d klasės mokiniai ir jų auklėtojos – Vaida Kriščiūnienė ir Enrika Paškauskienė - susitiko  su ,,Misija Sibiras 2019“ dalyviu Augustu  Kišonu , kuris dalinosi prisiminimais apie kelionėje patirtus sunkumus bei išbandymus. Prieš išvykdami į ekspediciją visi dalyviai savo jėgas  išbandė bandomajame žygyje Lietuvoje.

2019 metais į Kazachstaną išvyko 16 ekspedicijos dalyvių. 10 dienų – tiek truko komandos misija Karagandos apylinkėse: Dolinkoje, Karabase, Spaske, Prostornoje, Ekibastūze. Ekspedicija į Kazachstaną vyko antrus metus iš eilės ir ši lokacija lietuviams yra taip pat svarbi, nes, skirtingais duomenimis, Kazachstano lageriuose kalėjo nuo 20 iki 80 tūkst. lietuvių.

Jausdami didžiulį visos Lietuvos palaikymą ekspedicijos dalyviai Karagandos apylinkėse intensyviai šukavo kapines, tvarkė atrastus lietuvių kapus, statė atminimo simbolius – kryžius bei pirmą kartą per visą projekto istoriją sakralinius liaudies paminklus – koplytstulpius.

Per 10 dienų ekspedicija iš viso aplankė 18 kapinių, jas dalyviai šukavo ieškodami kapų su lietuviškomis pavardėmis, tokių rasti pavyko net 130. Taip pat lietuvių atminimui įprasminti buvo pastatyti 2 koplytstulpiai ir 1 kryžius.

Pirmasis koplytstulpis iškilo Prostornoje, ten buvo palaidotas Ferdinando Vaitiekūno tėtis, kuris buvo politinis kalinys. Kitą koplytstulpį komanda pastatė Dolinkos kapinėse, kuriose nėra išlikę politinių kalinių atminimo ženklų, todėl koplytstulpis atminė visus ten mirusius žmones. Ne mažiau svarbus buvo ir kryžius, kurį ekspedicijos dalyviai pastatė šalia Karabaso lagerio. Karabaso geležinkelio stotis buvo vieta iš kur politiniai kaliniai buvo paskirstomi po visą Karlagą. Kryžius ypatingas, nes jį mums Lietuvoje pagamino tremtinys Bronislovas taip, kad kiekvienas komandos narys galėtų dalį kryžiaus susipakuoti ir vežtis su savimi.

Džiugu, kad jaunas, entuziastingas, drąsus ir patriotiškas jaunuolis pasidalino savo patirtimi, nuveiktais darbais bei įspūdžiais iš ekspedicijos Kazachstano Respublikoje. Tai buvo puiki pilietiškumo ir vis dar gyvos istorijos pamoka. Ne veltui po pamokos mokiniai, aprašydami įspūdžius, patirtus susitikimo metu, minėjo, kad norėtų tokioje ekspedicijoje dalyvauti ir patirti tokių nuotykių ir išbandymų, kuriuos patyrė ,,Misija Sibiras“ dalyviai.

Mokinių mintys po susitikimo:

,,Ši pamoka buvo labai įdomi. Man patiko išgirsti apie įdomiausius  nutikimus, apie tai, kaip viskas sekėsi. Manau, gražiausia pasakojimo dalis buvo apie tai, kaip kiekvienas ekspedicijos dalyvis noriai nešėsi kuprinėse  po dalį koplytstulpio, kuris buvo sutvertas Kazachstane ir  padėjo išpildyti seno žmogaus norą. Manau, yra nuostabu, kad žmonės taip noriai ir drąsiai leidžiasi į tokias ekspedicijas, taip  išsiaiškindami apie mūsų tautos praeitį. Tokios pamokos kaip ši padeda  mums suprasti ir įvertinti praeities įvykius. Tokie pasakojimai yra įdomūs ir skatina visus mokinius domėtis  savo tautos istorija.“

Smiltė Staišiūnaitė, 8D

,,Pamokos- susitikimo  metu su ,Misija Sibiras 2019“ dalyviu išgirdau daug naujos ir įdomios informacijos. Susitikimo svečias pasidalino savo žiniomis apie vykusius lietuvių trėmimus, papasakojo apie savo patirtį vienos ekspedicijos į Kazachstaną metu. Išvykęs jis ir dar penkiolika žmonių ieškojo tenai palaidotų lietuvių kapų. Tokie žmonės, kurie aukoja savo laiką, deda daug pastangų dėl savo tautiečių, yra labai patriotiški ir pasiaukojantys  ir tai mane labai žavi. Taip pat sužinojau apie visus sunkumus, patirtus ekspedicijos metu, tai rodo dar didesnį ryžtą ir jų meilę tėvynei. Vykusi pamoka man labai patiko ir, jeigu būtų proga, be abejonės, sudalyvaučiau dar kartą.“
Ieva Ožalaitė, 8D

,,Ši pamoka buvo be galo įdomi. Buvo įdomu klausyti Augusto Kišono  istorijos, kaip jam sekėsi ekspedicijoje, kokių nuotykių patyrė. Labiausiai įsiminė pasakojimo  dalis, kuomet kiekvienas dalyvis šalia savo rūbų, kuprinėje, nešėsi ir po dalį koplytstulpio, kad tik galėtų išpildyti žmogaus prašymą. Po šios pamokos norisi dar daugiau pasidomėti apie mūsų lietuvių praeitį, jų tremtį, išgyvenimus. Būtų labai įdomu ir pačiai tai išbandyti  ir vykti į tokią ekspediciją. Tai mane labai sudomino ir norisi išgirsti tokių istorijų ir iš kitų ekspedicijos dalyvių.“

Gustė Remeikaitė, 8d 

,,Misija Sibiras 2019“ -  vienas  didžiausią įspūdį man palikusių projektų. Pastebėjau, kad šiame  projekte dalyviai viską darė iš  širdies. Atrasti , ištirti daug tremties vietų ar apklausti žmones, kurių artimieji buvę ištremti, gali ne  bet kas. Ieškoti lietuvių kapų nebuvo lengva. Tai yra iššūkis žmogaus valiai. Nors ieškoję valandų valandas , dienų dienas ir nieko nesuradę, jie niekada nenusivylė ir neprarado motyvacijos ieškoti.“

Justas K., 8d

,,Ši patirtis įkvėpė pažinti savo šalies istoriją. Pasakojimai atskleidė lietuvių išgyvenimus ir patirtį siaubingu laikotarpiu. Žmonių pasakojimuose atsispindi jausmai, emocijos. Man tai padėjo į šią istoriją pažvelgti kitu kampu, suprasti, kad ne visada gyvenimas yra teisingas, nesvarbu, kad esi geras žmogus. Kartais reikia patirti blogus dalykus, kad pajustum gyvenimo vertę.“

Gabrelė, 8d

Nuoroda

Susitikimas su ,,Misija Sibiras 2019“ dalyviu Augustu Kišonu

Gimtosios kalbos mokytoja Vaida Kriščiūnienė

Nepamirškite padėkoti autoriui
Ankstesnės naujienos
  • Elektroninis dienynas
  • Tėvams
  • Mokiniams
  • Mokytojams
Naujienų archyvas